Co je Líheň?


Líheň je mezinárodní klubová soutěž amatérských hudebníků, která vznikla v roce 2002 a od počátku dodnes podporuje mladé a nadějné hudební projekty a skupiny.

Soutěž amatérských hudebníků Líheň vznikla už v roce 2002 a bez jediné přestávky každoročně plní kluby hudebníky i fanoušky nadějných hudebních seskupení! Od počátku stoupá jak zájem muzikantů o účast v soutěži, tak zájem médií i veřejnosti, která v hojném počtu navštěvuje koncerty pořádané na podporu amatérských hudebníků konaných v klubech vždy ZDARMA.

Soutěž vznikla v roce 2002 částečně na přání hudebníků z ostravského regionu, částečně z důvodu velkého zájmu skupin o vystoupení na festivalu Inkubátor v Havířově, který (stejně jako soutěž) od počátku pořádá havířovská produkční společnost Viking agency s.r.o.. První ročník festivalu Inkubátor byl postaven na kapelách, které zde chtěly vystoupit. Zájem skupin však již na jeho druhém pokračování překonal možnosti pořadatelů (zejména časově nemohly všechny skupiny vystoupit) a tak bylo nutné zvolit systém, jak poctivě a regulérně vybrat, kdo se skutečně na Inkubátoru představí. Nejjednodušším řešením této situace se stal zrod soutěže Líheň. Její popularita již ve třetím roce existence předčila všechna očekávání a tak, když se přihlásilo přes 80 skupin, se z malého výběrového projektu stala regulérní soutěž, kterou od té doby napodobila řada jiných v celé ČR. Líheň svou ojedinělostí a oblibou nedlouho po startu zaujala i dlouhodobého partnera – pivovar Radegast, který se posléze stal Generálním partnerem a dal soutěži i nový název: Radegast Líheň. Slogan pivovaru: „Život je hořký, bohudík“ v mnohém odráží stav současné (nejen) rockové hudby v České republice – skupiny se snaží o postup, ale mnoho možností, jak se stát slavnými, bohužel nemají. I proto se záhy stal pivovar Radegast titulárním partnerem soutěže Radegast Líheň – soutěže amatérských hudebníků, kteří sice nesou známku „amatérské“, ale ve skutečnosti mají mnohdy více invence a nápadů, než současné „hvězdy“… Pivovar Radegast dal soutěži jméno na dlouhá léta a patří mu za to dík i poté, kdy se v roce 2017 přesunul z pozice generálního do pozice hlavního partnera. Pozice generálních partnerů obsadily i další známé značky jako Wayfarer (dnes rovněž hlavní partner), či Berentzen.

Do soutěže se v posledních letech tradičně hlásilo přes dvě stě skupin z České a Slovenské republiky, ale od roku 2013 výrazně i z Polska, či ze vzdálenějších až exotických zemí - např. Mali, Irán, Jižní Korea, USA, Nigerie, či Kolumbie. V roce 2013 také poprvé vyhrála zahraniční kapela - Behavior z Polska - a úspěchy našich severních sousedů dokládá vítězství dalších jejich zástupců v následujících letech (2015 - Eleanor Gray, 2016 - Blant, 2018 - Hurrockaine). Polské kapely však tradičně zasahují do výsledků, když v roce 2019 obsadily dvě finálová místa. Od roku 2015 se také významně zvýšil zájem kapel, kterých se hlásí pravidelně na pět stovek ročně a v roce 2017 činila zatím nepokořená hranice neuvěřitelných 948 přihlášek!!! 

Pořadatelé z Viking agency se každoročně snaží o zajištění co nejatraktivnějších a stále hodnotnějších odměn. Od roku 2013 pak soutěž rozprostřeli do dvou krajů na Moravě (soutěž probíhala současně ve čtyřech klubech celkem v 35-ti živých koncertních kolech!!!) a od roku 2019 zamířili s pořádáním do zahraničí. Nejenže opět vystupovaly soutěžní kapely z celé Evropy, poprvé se soutěž konala v zahraničním klubu - v Garage Pubu v polském Krakówě.

Důležitým aspektem soutěže je fakt, že o postupujících a vítězích nerozhoduje veřejnost, ale odborná porota složená z hudebníků a lidí z hudební branže. Každoročně soutěž navíc podporuje hudební Patron soutěže, ne jehož postu se už vystřídala taková jména jako Kamil Střihavka, Buty, Abraxas, Insania, či Vypsaná FiXa. Od roku 2018 tuto pozici zastupoval rovněž festival Slezskoostravský Rockfest, či nejlepší rockové rádio ČAS ROCK! 

Soutěž se stále vyvíjí a roste a bylo by stále o čem psát! I na tento rok připravili pořadatelé řadu překvapení - sledujte stránky soutěže Líheň a budete o nich vědět jako první!!!

© 2024 copyright Líheň, všechna práva vyhrazena, Vytváříme webové stránky bez starostí AGILIS media, redakční systém CMS Agilis