Historie hudební soutěže Líheň


Soutěž vznikla v roce 2002 a neustále se vyvíjí. Na to, kdo vyhrál a jak soutěž vypadala dříve, můžete zavzpomínat v TÉTO SEKCI!

21. ročník - Líheň 2022

Parádním mejdanem za účasti tří stovek fanoušků a hosta Vypsané fiXy vyvrcholil v sobotu 3. prosince 2022 v havířovském klubu Stolárna už 21. ročník soutěže Líheň. Největší radost měla z vyhlášení výsledků ostravská ChráŇená dílna, která předčila jak dalšího ostravského, tak i polského a slovenského finalistu. Všechny kapely předvedly maximum a i v tomto ročníku (možná ještě více než kdy jindy) si porotci do poslední chvíle lámali hlavu s tím, kdo by měl zvítězit. Počty prvních míst se v jejich tabulkách kupily u všech finalistů a až konečný součet bodů všech 22. porotců rozhodl o konečném pořadí. Ale popořadě... 

Do základních kol se přihlásilo přes 200 hudebních skupin a o Velké finále nakonec bojovaly během sedmadvaceti koncaetních kol ve třech moravských klubech. Je potřeba pochválit všechny kapely za nasazení a také za hromadu cestování, které absolvovaly. Jen čtyři ale cestovaly tolikrát, aby se dostaly až do Velkého finále. Každá z nich musela porazit své soky postupně v klubech BarBar v Ostravě, Hard cafe v Karviné a klubu ARENA v Havířově a před třemi porotami obhájit svou tvorbu, nápady i technickou zdatnost a aranže. Finalisty se nakonec staly skupiny ChráŇená dílna a Silver Bliss z Ostravy, polští Kinless z Krakowa a slovenští Badiáni z Bratislavy. Vyjadřovat se k jednotlivým kapelám je zbytečné - každá svůj styl zvládala dokonale a jen drobné nuance rozhodovaly o umístění. Porotci na místě rovnou kapelám svěřovali své postřehy co vylepšit a kde ještě kterou kapelu "tlačí bota." I toto je jeden z hlavních důvodů, proč soutěž existuje již 21 let a proč má mezi hudebníky své stálé místo. Určitě k tomu pak také přispívají hromady cen v hodnotě přes 100 tisíc korun, které ve Velkém finále pořadatelé rozdělili... Vítězem se stala česká kapela ChráŇená dílna, před slovenskými Badiány na místě druhém, druhým českým zástupcem Silver Bliss na třetím a polskou kapelou Kinless na místě čtvrtém. Po slavnostním vyhlášení pak následovala zasloužená odměna pro všechny v podobě vystoupení hosta tohoto ročníku soutěže - kapely Vypsaná fiXa. 

Soutěž i v 21. ročníku dodržela vše slíbené a děkuje všem přihlášeným, partnerům i fanouškům. 

Vítěz: https://www.facebook.com/kapela.chranenadilna


 

20. ročník - Líheň 2021

Přes všechna všeobecně známá úskalí a omezení spojená s koronavirem dotáhli pořadatelé z havířovské produkční agentury Viking agency do cíle i jubilejní 20. ročník soutěže! Do Líhně se přihlásilo téměř 350 soutěžících, i když to zpočátku vypadalo, že virus vystrašil hudebníky mnohem více. Proběhlo všech avizovaných 27 živých soutěžních koncertů - díky situaci ale tentokrát jen v českých klubech: Centrum Havířov, Hard Cafe Karviná a v novém prostoru DK POKLAD v Ostravě. Do Velkého finále konaného v klubu Stolárna v Havířově se probojovalo pět kapel a vystoupil zde i host tohoto ročnííku - Pavel Hanus z kapely Citron se svým sólovým projektem! 

Patnáctičlenná porota nakonec rozhodla, že se vítězem stali vsetínští Dazed and Confused, kteří mají vzhledem ke svému mládí před sebou jistě solidní hudební kariéru a porota věří v její další růst. Druhé místo vybojovali brněnští startup a třetí putuje do stejného města zásluhou partičky The Desperate Mind. Bramborovou medaili za dělené čtvrté místo získaly kapely Them Switcheroos z Uherského Hradiště a Plující ze Skutče. Žádný z účinkujících ale neodešel s prázdnou - opět se rozdaly ceny za bezmála 200 tisíc korun a odměněni byli i fanoušci v klubu i na internetu. Členové vítězné kapely zamíří s CK Gargano na dovolenou do Itálie, vyhráli i hodinky Prim Rock za pětadvacet tisíc korun, nákup v Metalshopu za pět tisíc, nahrávku singlu v GM Studiu v Jablunkově a nějaké to tekuté občerstvení. Druhý v pořadá si odvezl například poukazy na Splavení řeky Vltavy se Sportovním-klubem.cz, merchandising od Crystal Productions za pět tisíc, hudební vybavení od Hudebního světa v Ostravě, či slovenského Melody shopu, nahrávku ve studiu Hard Cafe v Karviné atd.. Třetí úspěšná kapela pak získala například pobyt v Dolní oblasti Vítkovice s noclehem v Pensionu Silma Rychvald, nahrávku ve studiu AGEUM Přerov, a mimo jiné ideální cenu na vytlumení zkušebny od partnera akusticka-pena.cz. Kapely na děleném čtvrtém a pátém místě dostaly tekuté občerstvení od Radegastu a Stramis drink, či Balíčky plné zdraví od společnosti Naturprodukt. Na místě konání pak ještě o poslední ceně pro kapely rozhodli fanoušci, kteří přiřkli Pobyt v Dolní oblasti s noclehem v hotelu VP1 kapele Them Switcheroos. Díky za tento ročník patří všem fanouškům, hudebníkům, klubům a spoluorganizátorům, ale zejména všem partnerům - těmi nejvýznamnějšími letos byli město Havířov, Moravskoslezský kraj, OSA partner, pivovar Radegast, CK Gargano, Prim-hodinky.cz a Tyčinky Havlík. Záštitu převzali a díky zaslouží: náměstek hejtmana MSK Lukáš Curylo a primátor města Havířov Josef Bělica. 

Vítěz: Dazed and Confused - Úvod | Bandzone.cz


19. ročník - Líheň 2020

Nejnáročnější ročník v historii zaznamenali pořadatelé z havířovské Viking agency v roce 2020 kvůli koronavirové situaci, přesto jej dokázali po opakovaných restartech a mnoha změnách dokončit dle plánu. Během téměř celého roku proběhly všechny avizované koncerty (celkem neuvěřitelných 27!!!), hrálo se ve všech domluvených klubech (krakowský Garage Pub, karvinské Hard Cafe, Havířovský Club Centrum), nicméně soutěž se z původních tří měsíců roztáhla na tři čtvrtě roku a kvůli omezením byla několikrát restartována. Vítězové však obdrželi všechny avizované ceny v hodnotě 200 tisíc korun a kvůli koronakrizi bohužel jen bez vystoupení na festivalech, které se v tomto roce nekonaly a navíc by případně proběhly v létě a soutěž vrcholila až na podzim.

Po dlouhých letech se z vítězství ve Velkém finále, které se konalo po letech opět v klubu - Stolárna Havířov, radovala skupina z pořádajícího regionu - mladí a nadějní ostravští COINCIDENCE, druhé místo obsadila mezinárodní parta MR. MOSS (CZ, USA, RUS), třetí skupina WOLF GANG (Frýdlant n. O.) a čtvrté skupina ZÁŘÍ (Zlín). Spokojenost fanoušků, prahnoucích po živé hudební produkci v zákonem povolených pauzách, byla pro pořadatele největší odměnou za jejich - tentokrát opravdu velmi náročnou - práci. Poděkování si však zaslouží také všichni partneři, kteří i v době krize Líheň podpořili, a také všichni, kdo nad ní historicky poprvé převzali záštitu: Ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek, náměstek hejtmana MSK Lukáš Curylo a primátor města Havířov Josef Bělica. Největší porci díků pak zaslouží tradičně město Havířov, které u soutěže stojí od jejího zrodu až dodnes!

Vítěz: Coincidence


18. ročník - Líheň 2019

Zajímavé novinky a rozšíření přinesl „jubilejní plnoletý“ ročník soutěže a po jeho skončení se s ním mohli pořadatelé z havířovské produkční agentury Viking agency s.r.o. loučit nejen s pocitem dobře odvedené práce, ale také se spoustou vizí do budoucna. Celkem se do tohoto ročníku přihlásilo 376 hudebních skupin a proběhlo 27 soutěžních kol, čímž Líheň dodržela svou pověst největší česko-slovenské klubové soutěže. Přestože soutěžní koncerty probíhaly během dvou jarních měsíců v uzavřených prostorách klubů, na tom posledním vystoupila Líheň z klubů ven. Její Velké finále se konalo v rámci Slezskoostravského Rockfestu na scéně Loděnice pod širým nebem a završení to bylo více než důstojné. Užívali si jej jak hudebníci, tak fanoušci.

Základní část soutěže se tradičně konala v Havířově a Karviné (kluby Stolárna a Hard Cafe), ale historicky poprvé také za hranicemi České republiky – v polském Krakówě v klubu Boss Garage Pub. Nejlepší kapely si tak během své pouti soutěží (základní kola, čtvrtfinále, semifinále) zahrály hned před třemi porotami a rozdílnými skupinami fanoušků. Do Velkého finále se probojovaly čtyři nejlepší a jedenadvacetičlenná porota nakonec rozhodla takto: 1. místo - česko-nigerijská skupina WHERE ARE WE NOW (Brno, CZ), 2. místo - hradeckokrálovská parta SCELETONS (CZ), 3. místo – INCLUSIONS (Kraków, PL), 4. místo –THE OCTOBER LEAVES (Rybnik, PL). Z vítězství se tak radovali jihomoravané, ale ani ostatní finalisté po vyhlášení výsledků nesmutnili. O ceny se podělili všichni fináloví soutěžící, polovinu z cen v celkové hodnotě 200 tisíc korun ale samozřejmě získal letošní vítěz. Pořadatelé i po skončení soutěže zůstali s finalisty v kontaktu a tradičně pro ně zajistili místa v programu různých akcí – v tomto roce premiérově na festivalech BARROCKO fest a LADNÁ ČELADNÁ!

Vítěz: https://www.facebook.com/wherearewenowband/


17. ročník - Líheň 2018

Zejména z důvodu finanční nejistoty a výpadku některých partnerů pořadatelé dlouho váhali, zda neučinit roční pauzu, ale nakonec do toho šli stejně jako vždy po hlavě a opravdu se povedlo! Dodatečně patří díky všem partnerům - zejména však městu Havířov a historicky poprvé Moravskoslezskému kraji, kde Líheň obohacuje léta kulturní dění.

A jak to vypadalo? Bez jediné reklamy (nebyly peníze) přes dvě stě přihlášených kapel, koncerty ve dvou klubech (tradičně v Jazz clubu Havířov, poprvé v Hard Cafe Karviná), ale také mnohem zajímavější Velké finále po letech pod širým nebem na Slezskoostravském Rockfestu - prostě jízda, na jakou už jsou fanoušci soutěže zvyklí. A ani vybrané kapely do Velkého finále před čtyřiadvacetičlennou porotou neudělaly rozhodně ostudu. Finále se zúčastnil jediný domácí zástupce - mladí a nadějní kluci z Brna - Kuležák (4. místo), dva zástupci Slovenska – HEAD2DOWN z Topoľčan (3. místo) a bratislavská parta The Gang (2. místo) a všem to nakonec nandal jediný polský finalista HURROCKAINE (vítěz ročníku). Bonusem tohoto ročníku pak byla účast hned dvou kapel z Líhně na mega hudebních akcích, kde se jinak prezentovala světová hudební jména. Polská kapela Hurrockaine se představila na Masters of rock, a loňský vítěz Šoulet dostal díky Líhni místo na jedné z hlavních scén festivalu Colours of Ostrava!

Vítěz: https://www.facebook.com/hurrockaine


16. ročník - Líheň 2017

Šestnáctý ročník soutěže opět přinesl rozšíření aktivit od soutěží pro fanoušky (PRIMrock a Soutěže pro fans) až po zajištění atraktivních odměn pro nejlepší kapely tohoto ročníku. Zásadní a šokující událostí ale byla zejména lavina přihlášek, která se zastavila až na číslovce 948, čímž se stala i nejúspěšnějším projektem v rámci hudebního webu Bandzone.cz. Již tradičně se hlásily kapely z celé střední Evropy, nejvýrazněji ale opět mimo Českou kotlinu také z Polska a Slovenska. Pořadatelé opět uspořádali celkem 35 živých koncertů ve čtyřech moravských klubech (Barrocko Třinec, Bounty rock cafe Olomouc, U krokodýlího ocasu Ostrava, Jazz club Havířov) vždy po třech kapelách a do Velkého finále k čtyřem nejlepším tradičně pozvali i Patrona soutěže, kterým se po letech opět stal Kamil Střihavka. Velké finále se již (téměř) tradičně díky podpoře města Havířov konalo opět na jeho půdě - v klubu Stolárna a tentokrát si vítězství nenechal vzít domácí ŠOULET z Prahy, před přerovskou partičkou PENZISTOR, a zástupci polské strany FOLYA (Kielce) a BACKSTAGE PASS (Krakow). O vítězích rozhodovala necelá třicítka porotců včetně Kamila Střihavky a kapely si rozebraly nejen atraktivní ceny, ale i řadu kontraktů na vystoupení včetně slovutných akcí jako Masters of Rock. Vítězná kapela rovněž získala kontrakt na vystoupení na Colours of Ostrava 2018. 

Vítěz: www.soulet.cz


15. ročník - Líheň 2016

I jubilejní patnáctý ročník soutěže přinesl řadu novinek a zejména navýšení počtu přihlášených soutěžních skupin na neuvěřitelnou číslovku 465! Radostnou zprávou pro pořadatelský tým pak je skutečnost, že se nehlásily tradičně jen skupiny z Česka, Polska a Slovenska, ale i daleko exotičtějších míst. Přihlásili se i hudebníci, kteří mají v pasech jiné země - Portugalsko, Turecko, Francii, Rakousko, Bulharsko, ale i Spojené státy, asijské země Korea, či Indonésie, a dokonce historicky poprvé i zástupce afrického kontinentu z Mali! Nicméně pořadatelé začali ještě více pracovat i s fanoušky, pro které připravili hned dvě nové soutěže: "Soutěže pro Fans" na internetových stránkách a "PROROcK RADEGASTU" přímo v klubech. Celkem se opět uskutečnilo 34 soutěžních koncertů ve čtyřech moravských klubech (Barrocko Třinec, Bounty rock cafe Olomouc, Barrak Ostrava, Jazz club Havířov) vždy po třech kapelách, z nichž se po rozhodnutí odborné poroty do Velkého finále probojovali čtyři nejlepší. Velké finále se díky podpoře města Havířov konalo opět na jeho půdě - v klubu Stolárna. A opět se radovala zahraniční kapela, když si vítězství vybojovala partička BLANT z Polska (2. místo: NEEASI/CZ, 3. místo: UNITED FRONT/CZ, 4. místo: RED MELLOW/PL). Rozhodovalo nejvíce porotců v historii - celkem 35 (!!!), včetně členů Patrona soutěže - legendárních ABRAXAS! Rozděleny byly všechny přislíbené ceny a kapely si zahrály na řadě atraktivních festivalů a akcí - včetně Masters of Rock! 

Vítěz: www.blant.eu


14. ročník - Líheň 2015

Čtrnáctý ročník lámal další rekordy, když se přihlásilo 430 hudebních skupin a to nejen z Česka, Slovenska a Polska, ale i dalších zemí světa. Zaznamenány byly přihlášky skupin z Litvy, Lotyšska, či v české zemi působících zahraničních hudebníků z Francie, Portugalska, USA, Iránu, Jižní Koreje, Kolumbie a dalších. Opět se základní a čtvrtfinálová kola konala ve čtyřech klubech na Moravě (Barrocko Třinec, Bounty rock cafe Olomouc, U6 Ostrava, Jazz club Havířov). Během celkově 34. kol soutěže byli odbornou porotou vybráni čtyři finalisté, kteří se po dlouhých letech utkali na půdě rodného města soutěže - Havířova - ve zdejším klubu Stolárna. Dvaadvacetičlenná porota nakonec rozhodla o vítězství druhé polské kapely v historii soutěže - Eleanor Gray z Poznaně, když ji na první místo jednoznačně pasovalo hned 19 členů!!! Místo druhé obsadil Ptakustik z Valašského Meziříčí, třetí příčku De ImperfAction z Prahy a na místě čtvrtém skončila kapela Los Perdidos z Holešova. Patronem tohoto ročníku byla Anděly ověnčená kapela INSANIA, jejíž tři členové zasedli rovněž ve finálové porotě.

Vítěz: www.bandpage.com/EleanorGrayPoznan; www.facebook.com/EleanorGrayBand


13. ročník - Líheň 2014

Třináctý ročník se nesl v duchu plošného rozšíření soutěžních klubů a využití opravdu netradičních prostor. Poprvé mohli přijít amatérské hudebníky podpořit fanoušci z Třince do klubu Barrocko, z Olomouce do klubu Bounty rock cafe, či z Ostravy historicky poprvé do prostor NKP Dolní oblast Vítkovice. Zde probíhala základní kola v klubu U6 a v nádherné industriální multifunknční aule GONG, přestavěné z plynojemu, proběhlo Velké finále. Do soutěže se stejně jako v předchozím roce přihlásilo přes 200 kapel a vybraní se představili v celkem 35ti kolech soutěže. I tentokrát se o účast ucházely skupiny z Česka, Slovenska a Polska, ale do finále se nakonec dostali jen zástupci Čech, Moravy a Slezska. Vítězství nakonec nejtěsnějším rozdílem v historii vybojovala parta Slepí Křováci z Frýdku-Místku! Soutěž porostla oproti předchozím ročníkům i počtem členů finálové poroty, kterých bylo neuvěřitelných 29 (!!!), a její fundovaností. Zasedli v ní totiž také členové kapel Buty a Airfare coby Patronů soutěže.

Vítěz: bandzone.cz/slepikrovaci


12. ročník - Líheň 2013

Poprvé opravdu mezinárodní byl dvanáctý ročník soutěže – o posun do této „ligy“ se postarala řada skvělých slovenských kapel, ale také zástupce Polska. Dle vyjádření muzikantů ze Slovenska i Česka se soutěž v tomto ročníku stala jednoznačně největší klubovou soutěží amatérských hudebníků v ČR. Mezinárodní kontext potvrdil i fakt, že Patrony soutěže (kapelami, které nad soutěží převzaly záštitu a rovněž vystoupily na Velkém finále) se staly slovenská nastupující hvězda – The Paranoid, a česko-americká parta Airfare. Přihlásilo se v tomto ročníku více než 200 kapel a přes 70 jich skutečně vystoupilo v některém ze čtyř klubů na Ostravsku. Sítem 34. kol nejlépe prošli a Velkými finalisty se stali Ginger za Moravu, Aces za Slovensko, Neeasi za Čechy a Behavior z Polska. Z vítězství se nakonec radovali poprvé v historii soutěžící z Polské Wroclavi – Behavior! Rok od roku pořadatelé přidávají na cenách, nicméně tou možná nejatraktivnější pro soutěžící bylo vystoupení na akci Radegast den v Nošovicích, kam míří každoročně desetitisíce fanoušků pivovaru, který dal soutěži jméno…

Vítěz: http://www.behavior.pl


11. ročník - Líheň 2012

Už jedenáctý ročník soutěže LÍHEŇ přinesl opět celou řadu novinek. Tou zcela zásadní bylo zahájení spolupráce s rádiem Čas Rock, které posunulo mediálně soutěž opět o kus dále a jen naprostý rockový diletant o soutěži na Ostravsku neslyšel. Opět měli možnost rozhodovat o osudu kapel nejen profesionálové, ale i fanoušci hlasující na rock.cz a opět bylo velmi složité vybrat ty nejlepší. Opět záštitu nad soutěží převzala skupina Airfare a opět se stala ozdobou večírku, který završil Velké finále tradičně konané ve velkém sále klubu Garage v Ostravě. Finalisty se stali VSPH z Hulína, Hash ze slovenské Trnavy, Willow Lake z Litomyšle a Neutral z Uherského Hradiště. Vítězem parádního mejdanu se nakonec stali pop-funkoví VSPH, kteří za odměnu vystoupili na řadě akcí a získali i další atraktivní ceny…

Vítěz: http://bandzone.cz/vsph


10. ročník - Líheň 2011

Desátý ročník soutěže LÍHEŇ přinesl poprvé spojení se soutěžním mediálním projektem ROCKARÉNA a poprvé se tak po letech zúčastnili rozhodování nejen odborníci, ale i široká veřejnost skrze hlasování na rock.cz a rádiu Hey. Díky tomuto kroku došlo k pokoření dalšího rekordu v počtu přihlášených soutěžících, kterých se o účast v soutěži a výhru atraktivních cen chtělo poprat téměř 400! Velké finále se opět konalo ve velkém sále klubu Garage a do finále se probojovaly čtyři rockové skupiny. Finalisty se stali Off Axis z Frenštátu pod Radhoštěm, Porcelaine People z Havířova, Fall a Prey z Brna a The Pant z Břidličné. Poprvé se tak do Velkého finále neprobojoval ani jeden zástupce z Čech a Slovenska. „Moravské finále“ nakonec ovládli jeseničtí The Pant, kteří získali smlouvu na řadu vystoupení na festivalech, open air vystoupeních a v klubech, další ceny a rovněž dovolenou v Itálii po náročné festivalové sezóně.

Vítěz: http://www.thepant.cz


9. ročník - Líheň 2010

Devátý ročník soutěže Líheň přinesl mnoho pozitivních „poprvé“. Poprvé se přihlásilo více než 200 kapel, porpvé se hrálo o ceny za více než 150 tisíc korun, poprvé měla soutěž vlastního hudebního Patrona – skupinu AIRFARE, poprvé se Velké finále konalo v patřičném prostředí – velkém sále klubu Garage a poprvé o celkovém vítězi rozhodovaly téměř tři desítky porotců! Do finále se z 54 skupin z ČR i SR probojovaly skupiny Challenge (Kopřivnice), Slepí Křováci (Frýdek-Místek), My Way (Snina – SK), Fiha (Ostrava), Heebie Jeebies (Hronov) a Crash Road (Brno). Posledně jmenovaní se stali vítězi a získali například možnost vystoupit na Colours of Ostrava.

Vítěz: http://www.crash-road.cz


8. ročník - Líheň 2009

Již tradičních 54 kapel si to mezi sebou v osmém ročníku rozdalo tentokrát před porotci a publikem tří moravskoslezských klubů: Garage v Ostravě-Martinově, Templ na Stodolní ulici a tradičně havířovským Jazz clubem. Stoupající kvalitu finalistů pak ocenil na konci dubna zcela zaplněný Templ, který přivítal šestici nejlepších: Venefica (Olomouc), Day Off (Kroměříž), D.U.B. Music (Přerov), Coward (Stříbro), Model Bazaar (Brno) a Memphis (Hradec Králové). Vítězem se nakonec poměrně suverénnně stala olomoucká Venefica, na dalších místech však rozhodoval každý bod každého z patnáctky porotců.

Vítěz: http://www.venefica.cz/


7. ročník - Líheň 2008

Opět téměř šedesátka vybraných kapel z téměř dvou set přihlášených se utkala ve třech klubech na Ostravsku o pocty nejvyšší. Tentokrát navíc v ještě atraktivnějších klubech než v roce 2007, když k tradičnímu rodnému havířovskému Jazz clubu a dlouholetému partnerovi klubu Templ ze Stodolní ulice v Ostravě, přibyl neméně proslulý klub Stoun ve Frýdku-Místku. Porota měla ještě náročnější rozhodování než v předchozích letech a v samotném finále se střetly skupiny velmi vysoké kvality: vítězný Woodoojam, druhý Behind the door, třetí Potrubí, či další tři finalisté Chaos in head, Klipr a b.n.8… Ve Velkém finále opět rozhodovala devatenáctičlenná porota a soutěž opět potvrdila roli jedné z největších svého druhu v ČR.

Vítěz: http://bandzone.cz/woodoojam


6. ročník - Líheň 2007

Šedesátka (!!!) vybraných kapel ze dvou stovek přihlášených si to poprvé rozdávala na třech pódiích na Ostravsku (Templ – Stodolní, Ostrava; Jazz club – Havířov; Music club – Bohumín) vždy před odbornou porotou. Přihlášení, i celkoví finalisté, rovnoměrně pocházeli ze všech koutů „Československa“ a opět hráli o ceny za více než 50 000,- Kč, nicméně jako BONUS poprvé ti nejlepší získali možnost vystoupit na pěti velkých akcích v regionu před desítkami tisíc diváků (Radegast den, Colours of Ostrava, Inkubátor…). Celkového vítěze ve Velkém finále vybírala neskutečně Velká porota (19 lidí z branže!). Největší radost nakonec měla královehradecká kapela Enter, před brněnskými WooDoo a Go in Side. Zbytek republiky zastupovaly dvě pražské party Red Baron band a The Carve a jediný zástupce regionu – opavský Manipul.

Vítěz: http://www.entercz.cz


5. ročník - Líheň 2006

Drtivý počet přihlášek, kterých přišlo 5x více než bylo možné akceptovat (150!), nastolilo akutní úvahy o rozšíření soutěže do dalších klubů na Ostravsku. Pro tentokrát zatím rozšířena soutěž do dvou klubů v Havířově. Zaznamenán rovněž největší zájem diváků (jedno z kol jich navštívilo přes 250!). O vítězi poprvé rozhoduje na festivalu odborná porota a ceny překračují hodnotu 50 000,- Kč. Čestný předseda Ondřej Hejma (Žlutý pes) nakonec předává cenu vítězné partičce Weget z Ostravy. Další finalisté přijeli z Brna, Liberce a Ostravy.

Vítěz: http://www.weget.cz


4. ročník - Líheň 2005

Poprvé byla překročena magická hranice přihlášených kapel – 100! Soutěž přerůstá hranice Moravy a stává se celorepublikovou (České Budějovice, Kutná Hora, Mariánské Lázně, Aš apod.), což se poprvé projevuje i ve finálovém obsazení, kde proti sobě stály kapely z různých regionů (Karvinsko, Kutná Hora, Praha). Výhry za více než 30 000,- Kč naposledy přiřkli diváci festivalu, tentokrát domácím The Bone Collector. Cenu předala hlavní hvězda festivalu Kamil Střihavka.

Vítěz: http://www.thebonecollector.cz


3. ročník - Líheň 2004

Šlo o zlomový ročník, kdy se poprvé přihlásily kapely z celé Moravy, ale poprvé i ze Slovenské republiky. Z osmdesátky kapel vzešel jako vítěz ostravský band Čtyři Dohody. Získal možnost nahrát demosnímek, či nakoupit hudební výbavu. O vítězi i tentokrát rozhodovali diváci ve velkém finále na festivalu Inkubátor. Přes nespornou kvalitu vítěze, poprvé vznesena myšlenka odborné poroty kvůli větší šanci přespolních souborů.

Vítěz: http://www.4dohody.cz


2. ročník - Líheň 2003

Už druhý ročník přinesl nečekaný nárůst počtu diváků i přihlášených skupin (poprvé byli pořadatelé nuceni provést předvýběr přihlášených, přidat počet základních kol soutěže a přesto některé kapely odmítnout). Z pěti desítek kapel byla opět většina z Ostravska, poprvé ale soutěž přesáhla i na Opavsko. Vítěz, havířovská skupina Šumy and Brumy si odnesla zejména část vybavení zkušebny. O vítězi i tentokrát rozhodovali diváci ve velkém finále na festivalu Inkubátor.

Vítěz: http://www.vader.kvalitne.cz/sumybrumy/kdojsme.htm


1. ročník - Líheň 2002

Snaha o podporu více amatérských souborů, než jich pojala hlavní scéna festivalu Havířovský Inkubátor (během jediného odpoledne) „donutila“ pořadatele uspořádat poprvé soutěž Líheň, jejíž finalisté se objevili na hlavní scéně festivalu. Přihlásilo se napoprvé s minimální reklamou 25 skupin z regionu a vítězem se stala funky kapela Windy z Ostravy. O vítězi rozhodovali diváci ve velkém finále na festivalu Inkubátor.

Vítěz: http://www.windy.cz/

© 2023 copyright Líheň, všechna práva vyhrazena, Vytváříme webové stránky bez starostí AGILIS media, redakční systém CMS Agilis