Zahraniční kapely uzavřely výčet semifinalistů Líhně!


uveřejneno: 16.04.2018 | autor: Slonina

Skončila základní kola a po předvíkendových kláních známe všechny semifinalisty! Posledními dvěma adepty na celkové vítězství se staly zahraniční kapely - polští Kiwi a slovenská parta Pyrit.

V havířovském Jazz clubu šlo o vyrovnané kolo, když žádná ze soutěžících kapel výrazně nepředčila ostatní. Po dlouhých letech nečinnosti se na domácím pódiu představila havířovská kapela, která vznikla a také brzy zanikla na počátku osmdesátých let pod názvem IQ:60. Bylo vidět, že se "punk´n´rolloví" pardáli hudbou opravdu baví a záda jim kryje mladý nadějný bubeník. Bohužel vystoupení nenabídlo nic originálního než dobře zpracovaný punkrock. To druhá soutěžní kapela povolaná z řad náhradníků bubeníka zase postrádala, a to zcela záměrně. Patička Rousing Numbers z Hulína ale také nijak nepřekvapila. A tak se v tomto vyrovnaném kole nakonec z postupu radovali hosté ze slovenské obce Bijacovce s názvem PYRIT. Z této sehrané skupiny čišela pohoda a nadhled a také přestávky mezi písněmi vyplňoval zpěvák vtipnými hláškami, které jejich vystoupení udělalo kompaktnějším, než předchozí dvě kapely. Oproti téměř průměrnému kolu v Jazzu se páteční šesté kolo v karvinském klubu Hard Café neslo ve znamení rozmanitosti.

Vystoupily tři kapely a každá z nich naprosto jiného zaměření. Už to slibovalo pestrý večer a také to tak bylo. Odstartovala to polská kapela Kiwi a nabídla nám swingově popovou muziku s žesťovou sekcí a s půvabnou zpěvačkou. Celé to vneslo do sálu nostalgickou náladu hudby z počátku minulého století a šlo o velmi příjemné zpestření večera. Druhá kapela s názvem IN4MATION předvedla notu ve stylu grunge a ovzduší v klubu se evidentně přitvrdilo. Lenivý zpěv, lenivé kytary a plazící se grungeové noty dávaly najevo, že i ve třech se dá dělat slušný rachot. Třetí soutěžní kapelou pak byl Zutroy, který se rozhodl předvést jakýsi art rock místy připomínající známou kapelu Rush. Šlo o další vydařený večírek v Hard Café, který v postup nakonec proměnila polská skupina Kiwi. 

Šestá základní kola tak uzavřela první část soutěže, která již tento týden pokračuje semifinálovými koly. Ve čtvrtek se v havířovském Jazz clubu a v pátek v Hard Café v Karviné už rozhodne o prvních dvou finalistech a další týden o dalších dvou. Postoupit do Velkého finále, které se uskuteční 2. června v Ostravě v rámci Slezskoostravského Rockfestu, mohou jen čtyři nejlepší kapely a my jsme zvědavi, které to budou. Šanci na postup nyní mají hned čtyři polské a tři slovenské skupiny a Česko bude reprezentovat pět hudebních seskupení. V posledních letech byly polské kapely velmi úspěšné, vždyť již třikrát soutěž ovládly, ale české kapely se nedaly a zatí posledního vítěze máme z Prahy. Zatím ani jednou se neradovala z vítězství slovenská skupina a letos k tomu má hned tři pokusy, což tady ještě nebylo. Bude to ještě hodně zajímavé - takže se na vás těšíme v klubech!!!  

© 2021 copyright Líheň, všechna práva vyhrazena, grafický design Grafické studio ABRUPTA, redakční systém CMS Agilis