Páté kolo téměř ovládly „domácí“ kapely


uveřejneno: 23.03.2015 | autor: Slonina

Páté kolo soutěže sice "ovládly" domácí, či téměř domácí, kapely. Přesto máme ve čtvrtfinále dalšího zástupce z Polska i, podle slov poroty, dalšího nadějného černého koně z brněnské stáje...

Domácí kapely, které postoupily do dalších bojů měly situaci značně zjednodušenou, když postoupily jen z dvoučlenných soutěžních kol. Na některé přihlášené soubory dolehly v minulém týdnu nečekané zdravotní komplikace, hned dvě původně trojčlenná kola se smrskla na klání dvou kapel a tak až další průběh soutěže ukáže, jak kvalitní domácí postupující jsou a jak daleko se dostanou… Držíme pěsti všem hudebníkům, kteří se museli odhlásit ze zdravotních důvodů a to zejména těm, které čekala operace na sále!!! Těšíme se na hudební setkání někdy příště a věříme, že brzy!!!

Ve dvou klubech se minulý týden konala zúžená kola a to v havířovském Jazzu a ostravském klubu U6. Přestože již došlo na povolání náhradníků, v den konání koncertu se nečekaně odhlásily další kapely a šance povolat další náhradníky již nebyla reálná. V Havířově již zaskočila za původní kapelu mladá energická parta Kowall Company z Přerova, která si svůj set rozhodně užívala. Přesto nestačila na nečekané překvapení v podobě domácí kapely Samostatně Neprodejní. Postupuje tak kompaktní úderka s důrazem na kytarové riffy. Postup domácích, či takřka domácích, se logicky musel čekat i v Ostravě, kde nastoupily party Reserve z Ostravy a Vera Muse z nedalekých Dolních Datyň a Havířova. Druhá jmenovaná nakonec slaví postup do čtvrtfinále.

Výjimkou z pravidla domácích kapel byl úspěšný druhý postupující polský zástupce, kterého uvidíme ve čtvrtfinále, wroclavská kapela Katedra. Ta zvítězila v Olomouci a nechala za sebou jak slovenské Merry´s, tak téměř domácí zlínské O 18 měsíců později. Druhým „nedomácím“ postupujícím se pak stala skupina ONSET z Brna, která nastoupila v třineckém klubu Barrocko a zamotala porotě hlavy. Pro porotu to bylo nejtěžší rozhodování za celou dobu, když se zde sešly opravdu žánrové špičky. Polská kapela Whizper předvedla výborný skvěle sehraný výkon a její zpěvák měl hlas jak Vatikánský zvon. Brněnský Crouch se zase dokázal poprat s pozdním příjezdem a zahrál jako z not. Jejich H/C podpořen staroamerickým stylem byl famózní a sklidil velké uznání poroty. Brněnští ONSET, kteří hráli jako první, ale ukázali, jak se dá dělat kvalitní metal ve třech. Klasická sestava kytara, basa a bicí, doprovázená zpěvy a řevy obou kytaristů ukázala, jak kvalitně spojit H/C nářez s melodikou a progresí. Po jejich setu už porota věděla, že se bude muset poprat s energií, kterou jim ONSET dodal, a že další kapely to budou mít těžké. Nakonec to ale neměly těžké jen kapely, ale hlavně porota. Ta nakonec rozhodla pro ONSET a pevně věří, že kapela dojde v letošní soutěži ještě hodně daleko.

Poslední základní kola se konají tento týden v tradičních termínech ve všech čtyřech klubech a rozhodne se o posledních čtvrtfinalistech. Věříme, že je přijdete podpořit!!! 

© 2019 copyright Líheň, všechna práva vyhrazena, grafický design Grafické studio ABRUPTA, redakční systém CMS Agilis