Osmnáctý ročník skončil! Vyhrála česko-nigerijská kapela!


uveřejneno: 02.06.2019 | autor: Slonina

Už to vypadalo na další úspěch polské kapely ve Velkém finále - počtvrté z posledních pěti ročníků, ale nakonec vzali otěže do rukou čeští muzikanti s nigerijským zpěvákem a všechno bylo jinak!

Velké finále Líhně se konalo již podruhé v rámci festivalu Slezskoostravský Rockfest na scéně Loděnice u řeky Ostravice a bylo to spojení více než vhodné! I když zpočátku to vypadalo všelijak. Jen pár dnů před jeho konáním se totiž řešila komplikace s umístěním pódia, když místo přímo na břehu řeky bylo z důvodu nedávných silných dešťů a rozvodnění řeky Ostravice nepoužitelné. Konání tak bylo přemístěno k cyklostezce do těsné blízkosti Loděnice. Toto umístění se ale nakonec ukázalo jako naprosto ideální, přestože místa bylo skutečně vemi málo. Fanoušci si ale našli místo k posezení přímo naproti pódia a v blízkém okolí, a i spousta kolemjdoucích využívalo možnost se na chvíli zastavit a poslechnout si čtyři nejlepší kapely z 376-ti přihlášených. A rozhodně toho nelitovali. Všichni soutěžící předvedli skvělé výkony a užívali si svá vystoupení pod téměř modrým nebem. Naproti nim seděla jednadvacetičlenná odborná porota a bedlivě sledovala jejich vystoupení a každý pohyb, či tón. Na pódiu se postupně představili čtyři finalisté: polští Inclusion z Krakówa, česká parta Sceletons z Hradce Králové, The October Leaves z polského Rybnika a na závěr česko-nigerijská parta Where Are We Now. A každá z nich zde našla spoustu nových fanoušků.

Mladíci z hardrockové party Inclusion potěšili fanoušky kapel, jakými jsou například australští AC/DC, ale svou energií možná ještě posunuli tento hudební styl o kousek dále. Výborně se poslouchali a i staří hudební pardálově si to užívali. Rozhodně se nezdálo, že by šlo o poměrně mladou kapelu, i když už má na svém kontě nejeden úspěch v Polsku. Druhá kapela v pořadí – Sceletons z Hradce Králové – sice věkově patřila spíše ke generaci "rodičů" polských mladíků, její historie však je dokonce ještě o rok kratší. Přesto dokázali jen ve třech členech rozpoutat to pravé metalové trash-dead peklo a potěšit i ty, kdo se obávali, že se do finále probojují spíše poprockové kapely, jak bývá poslední dobou u podobných soutěží zvykem. Opak byla ale letos pravdou v Líhni. Ukázaly se zde čtyři kapely čtyř různých stylů. Ty popovější tentokrát finále uzavíraly. Změnu stylu započal polský The October Leaves - polský Coldplay, místy Manic Street Preachers, ovšem v příjemném a pohodovém provedení polských hudebníků, místy s anglickými a místy polskými texty, se zastřeným hlasem zpěváka... Po metalové smršti velmi příjemná změna, která k Ostravici a pohodové atmosféře kolem Loděnice dokonale zapadla. Totéž se dalo říci i o posledním soutěžícím - alternativní funky partě Where Are We Now v čele s nigerijským černošským zpěvákem Luckym. Jeho hlas a skvěle šlapající parta za ním dostala do skvělé nálady všechny, kdo se pohybovali kdekoliv v dosahu. Zahraniční sound zamotal porotcům hlavu ještě o něco více a tak rozhodování o tom, komu udělit vavříny vítězství a koho naopak posunout až na „bramborovou“ pozici, jim v té chvíli dokonale zavařilo mozky. Bohužel i na toto muselo dojít. A tak se před sedmou večerní dočkali fanoušci i hudebníci finálního rozuzlení tohoto ročníku.

Vítězství a ceny za téměř sto tisíc korun si nakonec poměrně jednoznačně vybojovala česko-nigerijská skupina Where Are We Now, před hradeckokrálovskou skupinou Sceletons a krakowskými Inclusions. Čtvrté nevděčné místo připadlo nadějným polským The October Leaves. Nicméně ani kapely na druhém až čtvrtém místě své účasti v soutěži nelitovaly. Celkem si rozdělily ceny za dalších sto tisíc korun a stejně jako vítěz se ještě českému publiku představí. Pro všechny soutěžící jsme totiž připravili kontrakty na zajímavá vystoupení, která nyní doladíme a samozřejmě budeme fanoušky informovat o tom, kde je budou moci vidět. Už na místě všechny kapely pozitivně hodnotily soutěž Líheň a vlili nám tak krev do žil, abychom pokračovali i podevatenácté. Úroveň soutěže a její dokonalá organizace ale samozřejmě stojí nemalé peníze a tak nás už nyní čeká každoroční boj o peníze ze strany státních i soukromých institucí. Poděkovat si v tomto případě zaslouží zejména město Havířov, bez jehož dlouholeté podpory by soutěž již dávno zanikla, ae samozřejmě všichni partneři od těch největších, až po ty nejmenší. Žádný z nich nebyl bezvýznamný - někteří věnovali ceny soutěžním kapelám, jiní přispěli velkým dílem k samotné organizaci. Věříme, že jich příští rok bude ještě více!

A jak dopadl celý finálový večírek? Kapely při předávání stříkaly šampaňským, přebíraly ceny, objímali se navzájem i s organizátory, dlouho do noci diskutovali a seznamovali se s novými fanoušky a mezi sebou navzájem. Vznikala nová přátelství... A poslouchali se dva hosté, kteří program na scéně zavírali - nejúspěšnějí kapela Líhně - Slepí Křováci z Frýdku-Místku a host SORfestu - olomoucká Sarkonia. Velké finále skončilo - soutěž ale pokračuje!!! Sledujte tyto stránky a náš FB profil! Děkujeme za zájem!!!

 

© 2019 copyright Líheň, všechna práva vyhrazena, grafický design Grafické studio ABRUPTA, redakční systém CMS Agilis